Tansiyonu Düşünce Hayatı Kurtuldu

Tansiyonu Düşünce Hayatı Kurtuldu

Bosna Hersek’te yaşayan 16 yaşındaki Nedmina Habes, okulda tansiyonu düşüp bayılınca hayatı kurtuldu. Hastanede yapılan tetkiklerde genç kızın tansiyon düşüklüğünün karaciğer yetmezliğine bağlı olduğu belirlendi. Tedavi için Türkiye’ye gelen genç kıza Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat ve ekibinin gerçekleştirdiği operasyonla kuzeninin karaciğerinin bir parçası nakledildi. Hayata yeniden merhaba diyen Nedmina Habes, okuluna döneceği günü sabırsızlıkla beklediğini söylüyor.

Okulda bayıldı

Ailesiyle birlikte Bosna Hersek’in Visoko şehrinde yaşayan 16 yaşındaki Nedmina Habes her gün olduğu gibi yine okula gitti. Lisenin iktisat bölümünde okuyan Nedmina, arkadaşlarıyla sohbet ederken birden fenalaşarak bayıldı. Arkadaşları ve öğretmenleri tarafından hemen hastaneye kaldırılan genç kızın ilk tetkiklerde tansiyonunun düştüğü belirlendi.

Tansiyonumun düşmesi şansım oldu

Hastanede yapılan detaylı tetkiklerde genç kızın karaciğer yetmezliği yaşadığı ve karnında su toplandığı ortaya çıktı. Tansiyon düşüklüğünün karaciğer yetmezliğinden kaynaklandığını belirten doktorlar ilaç tedavisine başladıkları Nedmina’nın en kısa sürede organ nakli olması gerektiğini söylediler. Daha önce her hangi bir sağlık sorunu yaşamadığını söyleyen Nedmina Habes, “Arkadaşlarımla konuşurken birden kendimden geçtim. Gözümü açtığımda kendimi hastanede buldum. Doktorlar karaciğer yetmezliği olduğunu söylediler ama ben daha önce bunun hiçbir etkisini yaşamadım. Tansiyonum düşerek bayılmasan belki de çok sonraları ortaya çıkacaktı. Tansiyonumun düşmesi belki de şansım oldu” diyor.

 Kuzenim gönüllü oldu

Karaciğer nakli için araştırmalara başlayan Nedmina Habes ve ailesi Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat ile temasa geçti. İstanbul’a gelerek muayene olan ve gerekli tetkikleri yaptıran genç kızın karaciğer nakli yapılmasına karar verildi. Aile yakınlarından karaciğer bulabilmek için harekete geçerken Nedmina’nın kuzeni Muhammed Habes bağışçı olmak için gönüllü oldu. Muhammed’in yapılan tetkiklerinde karaciğerini bağışlaması için herhangi bir sorun görülmeyince nakil için karar verildi.

Hayallerim için korkumu yendim

Ameliyat hazırlıklarının başladığı dönemde umutsuzluğa kapıldığını anlatan Nedmina Habes, üniversite hayallerini gerçekleştirmek için korkusunu yendiğini anlatıyor. Annesi Enisa ve ablası Almina’nın bir an olsun yanından ayrılmadığını söyleyen genç kız, “Ameliyat olacağım güne kadar iyileşemeyeceğim korkusunu yaşadım. Kuzenimin karaciğerini vücudum kabul etmezse ne yaparım diye düşünüyordum. Ama ailem ve doktorlarımın verdiği moralle ameliyat günü bu korkularımı yendim. Liseyi bitirdikten sonra üniversitede iktisat eğimi almak benim en büyük hayalimdi. Hayallerimi gerçekleştirmek isteği korkularımı yenmek için bana güç verdi” diyor.

Okulumu ve arkadaşlarımı özledim

Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat ve ekibinin gerçekleştirdiği ameliyatla Muhammed Habes’in karaciğerinden alınan bir parça Nedmina Habes’e başarıyla nakledildi. “Kuzenime bir hayat borçluyum onun sayesinde yeni bir hayata adım attım” diyen Nedmina en çok okulunu ve arkadaşlarını özlediğini anlatıyor. Her gün telefonla arkadaşlarıyla görüşen Nedmina, ameliyatının yarıyıl tatiline denk geldiği için derslerinden geri kalmadığına çok sevindiğini söylüyor.  Anne Enisa ise ilk başlarda çok korktuğunu ama doktorların sanki kendi kızlarıyla ilgilenir gibi ilgilendiğini görünce içinin rahatladığını söyleyerek, “Her an kızımı kaybetme korkusuyla geçen zaman hayatımın en zor dönemiydi. Ellerimden kayıp giden kızımı bana geri verdiler” dedi.

Organ bağışı ümitsiz bekleyişlere can simidi oluyor

Başarılı bir operasyonla Nedmina Habes’i tekrar hayata bağlayan Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat, halsizlik ve zaman zaman oluşan baygınlık nedeninin karaciğer yetmezliğinden kaynaklandığını ifade ederek, “Tetkiklere göre Budd-Chiari sendromu dediğimiz karaciğer ana vasküler yapılarının pıhtı ile tıkanması sonucu oluşan bir durumdan dolayı siroz gelişmiş. Bu rahatsızlığın tek tedavisi karaciğer naklidir. Nedmina’ya kuzeninden alınan karaciğer parçası ile başarılı bir karaciğer nakli ameliyatı gerçekleştirildi. Organ bağışı özellikle kadavra bağış bu gibi ümitsiz bekleyişler için cankurtaran simidi olmaktadır” dedi.” dedi.

 

Paylaş

DİĞER BAŞARI HİKAYELERİ