Karaciğeri Paylaştılar

Karaciğeri Paylaştılar

Bir karaciğerle hayata tutundular.Kadavradan bağışlanan karaciğeri paylaşan 52 yaşındaki Fatma Denizci İmanlı ile 3 yaşındaki Ömer Serin hayata tekrar merhaba dedi. Ömer ile aynı karaciğeri paylaşan Fatma Denizci İmanlı, “Aynı karaciğeri paylaştık. Artık Ömer’le karaciğer kardeşiyiz” diyor. Bağışlanan kadavra karaciğeri ikiye bölerek İmanlı ve Serin’in nakil ameliyatını gerçekleştiren Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. K. Yalçın Polat, uygun hasta ve uygun karaciğerde Split karaciğer nakli denilen bölünme işleminin yapılabildiğini, bu sayede bir karaciğerle iki kişinin hayata tutunabildiğini söyledi.

 Hastalığını balayı dönüşü öğrendi

6 yıl önce evlilik hazırlığı yapan Fatma Denizci İmanlı rutin kan tahlilleri için doktora gitti. Kan tahlillerinde karaciğer enzimleri yüksek çıkınca doktoru Fatma hanıma diyet programı verdi. Bir ay süren diyetin ardından tekrar kan tahlili yaptıran Fatma Denizci İmanlı’nın karaciğer enzimleri yine yüksek çıkınca biyopsi yapılmasına karar verildi. Biyopsi yaptırdıktan sonra eşi Şahin ile balayına giden Fatma Denizci İmanlı dönüşte doktorlardan karaciğer yetmezliği olduğunu haberini aldı.

Yakınlarımız son anda vazgeçti

İlaç tedavisi ile hayata tutunmaya çalışan Fatma Denizci İmanlı, bu sırada canlıdan karaciğer nakli için yakın çevresiyle irtibata geçti. Akrabalarından bazılarının son anda karaciğer bağışlamaktan vazgeçtiğini anlatan Fatma Denizci İmanlı, “Ben hep yaşam doluydum. Eşimle birlikte hiç umutsuzluğa kapılmadık. Bir şekilde bu işin altından kalkacağımızı biliyordum. Eşimin ve benim yakınlarımdan birkaç kişi karaciğerini bağışlayacağını söyledi ama son anda vazgeçtiler. Buna rağmen umutsuzluğa kapılmadık” diyor.

Karar çıkmadan kadavra çıktı

İlaç tedavisiyle geçen 6 yılın sonunda doktorların artık karaciğer nakli olmalısın dediği Fatma Denizci İmanlı ismini nakil listesine yazdırdı. Bu sırada eşinin bir arkadaşı Fatma hamınım yaşadığı sorunlara şahit olarak karaciğerini bağışlamak için gönüllü oldu. Etik kurul kararını bekledikleri sırada aldıkları karaciğer müjdesi ile hayatları değişti. Bağışlanan karaciğerin aslında 3 yaşındaki Ömer’e nakledileceğini anlatan Fatma Denizci İmanlı, “Hastaneden bizi arayarak uygun bir karaciğerin bağışlandığını söylediler. Eşimle birlikte hemen hastaneye geldik. Aslında bağışlanan karaciğer 3 yaşındaki Ömer için çıkmış. Ancak karaciğerin tamamı onun için büyük gelince Ömer’e nakledilen kısımdan geri kalan parçayı bana nakletmeye karar vermişler. Bu bizim için çok büyük bir sürpriz oldu. Mucizenin mucizesi gibi bir şey gerçekten” diyor.

Ömer büyüme hormonu tedavisi görüyordu

Fatma Denizci İmanlı ile aynı karaciğeri paylaşan Ömer Serin 2,5 kg doğdu. Doğumunun üzerinden bir sene geçmesine rağmen büyümesinin yavaş olduğunu gören Osman ve Sultan Serin çifti çocuklarını yaşadıkları şehir Erzurum’da doktora götürdü. Hormon tedavisine başlanan minik Ömer kısa süre sonra kilo almaşa başladı. Bu sırada işlerinden dolayı ailecek İstanbul’a yerleşen Serin ailesi minik Ömer’in tedavisini burada devam ettirdi.

Karaciğer rahatsızlığı ateşlenince ortaya çıktı

Ömer bebeğin karaciğer yetmezliği yaşadığı ise bir gün ateşlenmesiyle ortaya çıktı. Ailesi tarafından doktora götürülen Ömer’e önce antibiyotik tedavisi uygulandı. Ateşinin düşmesine rağmen karnında şişlik oluşmasında şüphelenen aile Ömer’i tekrar hastaneye götürdü. Yapılan detaylı tetkiklerde minik Ömer’in karaciğer yetmezliği yaşadığı belirlendi. Doktorların karaciğer nakli olması gerek dediği Ömer için ailesi hemen organ nakil listesine ismini yazdırdı.

Oğlumu bize bağışladılar

Kendisinin ve eşinin karaciğerinin Ömer için uygun olmadığını söyleyen baba Osman Serin, yakın çevrelerinden karaciğer nakli için gönüllü kimse bulamadıklarını anlatıyor. Oğlunun ismini nakil listesine ekledikten sonra beklemekten başka ellerinden bir şey gelmediğini anlatan Osman Serin, “Bu konuda araştırma yaptık. Organ bağışlarının çok az olduğunu bildiğimiz için aslında çok umudumuz yoktu. Ama o kadar kısa sürede kadavra karaciğer çıktı ki inanamadık. Organı kim bağışladıysa oğlumuzu tekrar bize bağışladılar” diyor.

Ömer’le artık kardeşiz

Ömer’le aynı kaderi yaşayan ve aynı karaciğer ile hayata tutunan Fatma Denizci İmanlı, taburcu olduktan sonra hastanede tedavisi devam eden Ömer’i ziyaret etti. Aynı karaciğer ile hayata tutundukları Ömer’in artık kardeşi olduğunu söyleyen Fatma Denizci İmanlı, “Ömer’le aynı kaderi paylaştık. Aynı karaciğerle hayata tutunduk” diyor.

Split karaciğer nakli bir yerine 2 kişiyi hayata bağlıyor

Fatma Denizci İmanlı ve Ömer Serin’i nakil ameliyatları gerçekleştiren Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. K. Yalçın Polat, Ömer’in doğumundan itibaren sağlık sorunları olduğunu söylüyor. Büyüme geriliği tedavisi alan Ömer’in akut fulminen karaciğer yetmezliği olarak tanımlanan bilinmeyen bir nedenle ani bir karaciğer yetmezliği yaşadığına değinen Prof. Dr. Polat , “Ömer hemen acil bekleme listesine alındı. Yakınlarından uygun verici bulunamadı. Acil bekleme listesinde 2.gün uygun kadavra donörü bulundu. Kadavra donörü yetişkin olduğu için Split yani bölme işlemi yapmaya karar verdik. Kadavranın karaciğerinden alınan küçük bir parça Ömer için uygun hale getirildi. Geri kalan büyük parça bekleme listesinde bulunan Fatma Denizci İmanlı için uygun bulundu. Organlar alındıktan sonra ilk 12 saat içinde her iki nakilde başarı ile gerçekleştirildi” dedi.

Paylaş

DİĞER BAŞARI HİKAYELERİ