Halasının Karaciğeriyle Hayata Tutundu

Halasının Karaciğeriyle Hayata Tutundu

Umutlar tükenirken müjde Almanya’daki haladan geldi

Doğuştan karaciğer rahatsızlığı olan 8 yaşındaki Ecrin, halasından nakledilen karaciğer parçası ile hayata tutundu. Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı’nın gerçekleştirdiği nakil ameliyatından sonra sağlığına kavuşan Ecrin, büyüyünce karaciğer doktoru olmak istediğini söylüyor.

Uyuyamıyor diye doktora götürdük

Zeynep ve Yasin Yazıcı çifti 8 yıl önce Ecrin’in dünyaya gelmesiyle çocuk sahibi olmanın mutluluğunu yaşadı.  İlk başlarda her hangi bir sağlık sorunu olmayan Ecrin 8 aylıkken uyku sorunu yaşamaya başladı. Yazıcı çifti sürekli ağlayan ve uyuyamayan Ecrin’in durumundan şüphelenince doktora götürdü. Yapılan tetkiklerde Ecrin’in karaciğer enzimlerinin yüksek olduğu belirlendi. 1 yaşında karaciğerine biyopsi yapılan Ecrin’e sebebi belli olmayan siroz teşhisi konuldu.

Biyopside safra yolları delindi

İlaç tedavisine başlanan Ecrin’e 3 yaşında tekrar karaciğer biyopsisi yapıldı. Biyopsiden sonra taburcu edilen Ecrin evde şiddetli karın ağrıları yaşayınca ailesi tarafından tekrar doktora götürüldü. Yapılan tetkiklerde minik Ecrin’in biyopsi sırasında safra yollarının delindiği belirlendi. Acilen ameliyata alınan Ecrin’in operasyonla safra kesesi çıkartıldı.

2. çocuğumuzun sevincini yaşayamadık

Ecrin’in sağlık sorunlarıyla ilgilenirken 2. çocuğuna hamile olduğunu anlatan anne Zeynep Yazıcı(38) tekrar anne olmanın mutluluğunu buruk yaşadığını anlatıyor. Ecrin’in ameliyattan sonra 1 ay hastanede kaldığını söyleyen Zeynep Yazıcı, “Kızım hastanedeyken ona kardeşinin ismini koyması konusunda söz vermiştim. Ecrin hastaneden çıktıktan kısa süre sonra 2. kızım Ayşegül dünyaya geldi. İsmini de Ecrin koydu. Ecrin yaşam mücadelesi verirken ikinci çocuğumuzun dünyaya gelmesinin heyecanını sevincini yaşayamadık. Bir yandan evladım yaşayacak mı endişesi varken diğer tarafta çocuğunuz dünyaya geliyor. Değişik ve karışık bir duygu hali” diyor.

Rengi sararmaya başladı

İlaç tedavisine devam eden Ecrin’in 4 ay önce rengi sararmaya ve burnundan kan gelmeye başladı. Doktor kontrollerini sıklaştıran Yazıcı çifti Ecrin’in kan kusması üzerine acilen hastaneye gittiler. Karaciğerdeki yetmezlik nedeniyle Ecrin’in yemek borusunda varis oluştuğunu belirlendi. Yemek borusundaki varislerle ilgili tedavi olan Ecrin’in taburcu edilmeden önce ailesine karaciğer nakli olması gerektiği söylendi.

Nakil olacağını ilk günden beri biliyorduk

Kızlarının karaciğer nakli olacağını hastaneye gittikleri ilk günden beri bildiklerini anlatan Yazıcı çifti, ameliyatın yapılacağı hastane ve doktoru daha önceden araştırıp kafalarında netleştirdiklerini söylüyor. Ecrin’in tedavisini yürüten doktorların karaciğer nakli zamanının geldiğini söylemesi üzerine, Yazıcı çifti daha önceden araştırıp karar verdikleri Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı ile temasa geçti. Ecrin için uygun karaciğer vericisinin belirlenmesi için önce Zeynep ve Yasin çiftine tetkikler uygulandı. Anne babanın karaciğerinin uygun olmadığı anlaşılınca çiftin yakınları kontrol edilmeye başlandı.

Son umut hayat oldu

Ecrin’e uygun karaciğer bulabilmek için seferber olan bütün akrabaları uyumsuz çıkınca Yazıcı çifti son umut olarak Almanya’daki Ecrin’in halasına haber verdi. 5 çocuğu olan hala Emine Kolcuoğlu hiç tereddüt etmeden yeğeni için İstanbul’a geldi. Yazıcı ailesinin son umudu olan Emine Kolcuoğlu’nun yapılan tetkiklerinde karaciğerinin nakil için uygun olduğu belirlendi. Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı ve ekibinin gerçekleştirdiği operasyonla hala Emine Kolcuoğlu’nun karaciğerinden alınan bir parça Ecrin’e başarıyla nakledildi.

Ecrin’in ikinci annesi oldu

Ecrin için ümitlerinin tükenmeye başladığı anda müjdeli haberin halasından geldiğini anlatan Yazıcı çifti, “Bütün yakınlarımız seferber oldu. Amcaları dayısı herkes karaciğer vermek için sıraya girdi ancak biz dahil kimsenin karaciğeri Ecrin’e uymadı. Almanya’dan gelen halası umutlarımızın tükendiği anda mucizemiz oldu. Halası artık Ecrin’in ikinci annesi. Geceleri acaba Ecrin yine fenalaşır mı diye uyuyamıyorduk. Yaşadığımız bütün kötü günler geride kaldı” diyor. Yeğenine hayat umudu olmak için Almanya’dan gelen hala Emine Kolcuoğlu da Ecrin’i artık ciğerparem diye seviyor. “5 çocuğum vardı ciğerparem 6. çocuğum” oldu diyen Emine Kolcuoğlu Ecrin’e “Karaciğerine iyi bak” diye de takılıyor.

Koşmalı oyunları özledim

İlkokul 3. Sınıfa giden Ecrin en çok matematik dersini sevdiğini ve büyüyünce karaciğer doktoru olmak istediğini söylüyor. Hastayken koşmalı oyunlarda çok çabuk yorulduğu için tamamen iyileşince koşmalı oyunları oynamak istediğini anlatıyor.

 

 

Paylaş

DİĞER BAŞARI HİKAYELERİ