Gözündeki Sarılık Hayatını Kurtardı

Gözündeki Sarılık Hayatını Kurtardı

Annesinin gözündeki sarılıktan şüphelenmesi üzerine doktora giden ve yapılan tetkiklerde karaciğer yetmezliğine bağlı siroz teşhisi konulan 16 yaşındaki Dilay Genç, annesinin kuzeninden aldığı karaciğer ile hayata tutundu. Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı ve ekibinin gerçekleştirdiği ameliyatla ikinci hayatına merhaba diyen Dilay Genç, en çok arkadaşlarıyla zaman geçirmeyi ve 12 yıldır yaptığı baleyi özlediğini söylüyor.

Gözünden şüphelendi

Cağaloğlu Anadolu Lisesi 1. Sınıf öğrencisi Dilay Genç annesi Zülfüye’nin karnındaki şişlik ve gözündeki sarılıktan şüphelenmesi üzerine doktora gitti. Yapılan ilk tetkiklerde karaciğer enzimlerinin yüksek çıkması üzerine Dilay Genç bir hastaneye sevk edildi. “10 gün hastanede yatmak zorunda kaldım” diyen genç kızın yapılan detaylı tetkiklerinde karaciğerinde daha önceden var olan ama fark edilmeyen rahatsızlığın alevlenerek karaciğer yetmezliğine neden olduğu belirlendi.

Hayatımın şokunu yaşadım

Hareketli bir hayatı olduğunu ve fiziksel hiçbir rahatsızlık yaşamadığını söyleyen Dilay Genç, organ nakli olması gerektiğini öğrendiğinde büyük bir şok yaşadığını anlatıyor. Kan değerleri düşük olduğu için karaciğer biyopsisi olamadığını anlatan Dilay Genç, “Doktorlar organ nakli olmam gerektiğini önce aileme söylemiş. Bana söyledikleri zaman hayatımın şokunu yaşadım. Karaciğerimde bir sorun olduğunu biliyordum ama nakil olmam gerektiğini duyunca çok şaşırdım ve üzüldüm. Doktorlar da en az benim kadar üzüldü ve gözleri doldu. İnşallah biyopsiye gerek kalmaz diye düşünürken organ nakli olmam gerektiği fikri önce beni çok sarstı ama daha sonra bu durumu kabullenerek ne yapmamız gerektiğine yoğunlaştık ” diyor.

Ümitsizliğe kapılacak zamanım olmadı

Bir doktor yakınları sayesinde organ nakli ile ilgili bilgi edinen Genç ailesi Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı ile iletişime geçti. Canlı nakillerin Türkiye’de rahatlıkla yapılabildiğini öğrenince az da olsa rahatladığını söyleyen Dilay Genç, “Süreç o kadar hızlı ilerledi ki karamsarlığa ya da ümitsizliğe kapılmaya zamanım bile olmadı” diyor.

O bizim kahramanımız

Yaşadıkları büyük şokun etkilerini üzerinden kısa sürede attıklarını söyleyen anne Zülfüye Genç kendisi ve oğlunun kan grubu uymadığı, eşinin de karaciğerinde sorun olduğu için yakın çevrelerinden nakil için uygun donör aramaya başladıklarını anlatıyor. 23 yaşındaki kuzeni Hamza Haylaz’ın gönüllü olduğunu söyleyen Zülfüye Genç, “Biz Hamza’ya söylemeden o bize gelerek karaciğerinin bir parçasını vermek istediğini söyledi. Hamza’nın karaciğerini vereceğini söylemesiyle dünyalar benim oldu. O artık bizim ailemizin kahramanı” diyor.

Kızım hepimize güç verdi

Yapılan tetkiklerin ardından Hamza Haylaz’ın karaciğerinin Dilay için uygun olduğu belirlendi. Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı ve ekibinin gerçekleştirdiği operasyon ile Hamza’nın karaciğerinin büyük sağ yarısı başarıyla Dilay Genç’e nakledildi. Ameliyatın ardından ikinci hayatıma başladım diyen Dilay’ın annesi Zülfüye Genç, “Dilay hepimizden daha güçlü davrandı. Onun bu gücü bütün aileye de güç verdi” dedi.

Artık bir oğlum daha var

Kuzeni Hamza’nın kendilerine yeni bir yaşam verdiğini anlatan anne Zülfüye Genç, artık bir oğlunun daha olduğunu söylüyor. “Manen de madden de hakkını ödeyemem” diyen Zülfüye Genç, “Hamza’yı zaten çok seviyorduk. Ama artık onu kendi evlatlarımdan ayırmıyorum. Bir oğlum daha oldu. Yaptıklarının karşılığını hiçbir şekilde ödeyemeyiz. Ailecek bir plan yaparken Hamza’yı da planlarımıza katarak hareket ediyoruz” diyor.

Kardeş olduk

Dilay’a karaciğerinin bir parçasını vererek hayata tutunmasını sağlayan Hamza Haylaz, Dilay ile artık kardeş olduklarını söylüyor. Dilay’ın rahatsızlığını duyduğu zaman internetten araştırma yaptığını anlatan Hamza Haylaz, “Türkiye’de bu ameliyatların yapılabildiğini öğrenince karaciğerimden bir parça vermek için hiç tereddüt etmedim. Genç bir insanın iyileşmesini görmek büyük bir mutluluk. Dilay’ı böyle mutlu ve sağlıklı görünce ne kadar doğru bir karar verdiğimi daha iyi anlıyorum. Benim için en büyük hediye Dilay’ın sağlıkla yarınlara bakabilmesi” diye konuştu.

Arkadaşlarımı ve baleyi özledim

Okulunu bitirince Endüstri mühendisi olmak istediğini anlatan Dilay Genç en büyük aşkının ise bale oyduğunu söylüyor. 4 yaşından beri bale eğitimi alan genç kız nakil ameliyatı ve sonrasındaki tedavi sürecinde baleye ara vermek zorunda kaldığını anlatıyor. Arkadaşlarını ve baleyi çok özlediğini söyleyen Dilay Genç, “Aslında kariyerime balerin olarak da devam edebilirim. Ama her ne olursa olsun bale hayatımda muhakkak yer alacak. Tedavi sürecinde baleye ara verdiğim için vücut esnekliğimi kaybettiğimi hissediyorum. Hastane odasında esneme hareketleri yapabilir miyim? diye düşündüm ama bu ortamda biraz zor. Bu rahatsızlık başıma gelmeseydi şimdi gösteriye hazırlanıyor olacaktım” diyor.

Paylaş

DİĞER BAŞARI HİKAYELERİ