Ciğerimin Köşesi

Ciğerimin Köşesi

Bir oğlumu toprağa verdim diğer oğlum bana can verdi.14 yıl önce bir oğlu gölette boğularak hayatını kaybeden 41 yaşındaki Halil Sönmez, yıllarca yaşam mücadelesi verdiği sirozdan diğer oğlundan nakledilen karaciğer parçası ile kurtuldu. Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. K. Yalçın Polat ve ekibinin gerçekleştirdiği ameliyatın ardından hayata tekrar bağlanan Halil Sönmez, “ Bir evladımı toprağa verdim diğer oğlum karaciğeriyle bana hayat verdi diyor.

Polis hırsız sandı

Sinop Boyabat’ta fırıncılık yapan Halil Sönmez,7 yıl önce işten eve gelirken yolda fenalaştı. “Bir anda gözlerim karardı” diyen Halil Sönmez ayakta durabilmek için park halindeki bir otomobile yaslandı. Kendisini oto hırsızı sanan polisin yanına gelerek kolundan tuttuğu sırada fenalaşan Halil Sönmez kan kusmaya başladı. Polisin çağırdığı ambulansla acilen hastaneye kaldırılan Halil Sönmez, “Belki o polis durumumdan şüphelenmese çok daha kötü bir durumda olabilirdim” diyor. Mide kanamasından şüphelendiler siroz çıktı

Boyabat’taki hastaneden Sinop’a sevk edilen Halil Sönmez’e burada mide kanaması geçirdiği söylendi. 5 ünite kan verilen Halil Sönmez 12 gün kaldığı hastaneden çıktıktan bir süre sonra midesindeki sorunu netleştirmek için endoskopi yaptırdı. Boğazından midesine kadar varis olduğu ve kanamanın bu nedenle gerçekleştiği belirlenen Halil Sönmez’in karaciğerinde siroz olduğu ortaya çıktı.

Göz bebeklerim hep sarıydı

Yıllar önce göz bebeklerinin sarı olmasından şüphelenerek doktora gittiğini söyleyen Halil Sönmez, “O zaman doktorlar bir şeyimin olmadığını söylediler. Ben de hiçbir rahatsızlık yaşamadığım için üzerinde durmadım. Karaciğerimde sorun olduğunu söylediklerinde Samsun’a gittim. Hastanede 3 ay tedavi gördüm. Sonunda karaciğer sirozu olduğumu söylediler. Farklı doktorlardan tavsiye almak için İstanbul’a geldim. Cerrahpaşa’da muayene olunca organ nakli olmam gerektiği söylendi” diyerek başından geçenleri anlatıyor.

Akrabam son anda vazgeçti

Organ nakli için ismini listeye yazdıran Halil Sönmez için bir süre sonra kadavradan karaciğer çıkmasına rağmen İstanbul’a gelene kadar karaciğer bir başkasına nakledildi. İlk günden beri karaciğerini bağışlamak isteyen oğlunun yaşı küçük olduğu için kadavradan organ beklemeye karar veren Halil Sönmez, bir şoku da organ bağışlamak isteyen akrabasının son anda vazgeçmesiyle yaşadı.

Bir oğlumu toprağa verdim diğer oğlum bana can verdi

Doktorların artık karaciğer nakli olması gerektiği konusunda uyardığı Halil Sönmez oğlunun ısrarlarına daha fazla dayanamadı. 14 yıl önce bir oğlunun evlerinin yakınındaki gölette boğularak hayatını kaybettiğini anlatan Halil Sönmez, “Bir oğlumu kaybettiğim için oğlum Necati’den karaciğer almak istemiyordum. Ancak oğlumun çok ısrar etmesi ve doktorların da artık nakil olmam gerektiğini söylemesi üzerine karar verdik. Bir oğlumu kendi ellerimle toprağa verdim diğer oğlum karaciğeriyle bana can verdi” dedi.

Ciğerimin köşesi

İstanbul’a gelerek Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkası Prof. Dr. K. Yalçın Polat ile temasa geçen ailenin yapılan tetkiklerinde nakil için bir sorun olmadığı belirlendi. Prof. Dr. Polat ve ekibinin gerçekleştirdiği başarılı operasyonun ardından oğlundan alınan karaciğer parçası ile tekrar hayata bağlanan Halil Sönmez, “Oğlum benim ciğerimin köşesi. Şimdi oğlumun karaciğerinin parçası ile tekrar hayata tutundum. Karaciğerini vermesi beni çok duygulandırdı” diyor.

Babama borcumu ödeyemem

Babasına karaciğerinin parçasıyla hayat veren 22 yaşındaki Necati Sönmez, hastalığın ortaya çıktığı ilk günden beri kendisinin karaciğerini vermek istediğini söylüyor. “Bizi büyüten her zaman kol kanat veren babama ne yapsam borcumu ödeyemem” diyen Necati Sönmez, “Babamın hastalığı ortaya çıktığında ben küçüktüm. Karaciğer nakli için yaşım tutmuyordu. Babama sürekli başka birisini düşünmemesini karaciğeri benim vereceğimi söylüyordum. Şükürler olsun bana can veren babam için ben de bir şeyler yapabildim” dedi.

Halil Sönmez’in operasyonunu gerçekleştiren Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat, “Halil Bey kriptojenik denilen nedeni bilinmeyen bir durumdan dolayı karaciğer sirozu olmuş. Siroz hastalarında görülebilen varis kanaması nedeni ile yapılan tetkikler sayesinde tanısı konuldu. Özofagus yai yemek borusu varis kanamaları hayati tehlike gösterebilmektedir. Özellikle tekrarlayan varis kanamalarında nakil yapılması hayati önem taşımaktadır. Halil beye de oğlundan alınan karaciğer parçası ile başarılı bir operasyon gerçekleştirildi. Organ bağışı özellikle kadavra bağış bu gibi ümitsiz bekleyişler için cankurtaran simidi olmaktadır” dedi.

Paylaş

DİĞER BAŞARI HİKAYELERİ